Japoński zakątek najlepiej wygląda kiedy jest w cieniu, więc najlepsze rośliny do niego to te cieniolubne lub cienioznośne.
- klony japońskie
- azalie
- różaneczniki
- bukszpan
- paprocie
Można też zrobić taki szybki bonsai z roślin światłolubnych, które posadzone w cieniu, szybko będą łyse i ażurowe, bo do japońskich zakątków wcale nie są potrzebne gęste rośliny. Kto powiedział, że tylko gęsta roślina jest piękna? Najlepsze drzewko to te najbardziej pokręcone i prawie całkiem łyse. Do zakątka japońskiego, który będzie znajdował się w pełnym słońcu nadają się wszystkie karłowe odmiany roślin iglastych i oczywiście klony japońskie. Czym starsze drzewko tym lepsze.
Cień pozwala na to, że chwasty prawie nie rosną, a jak rosną, to jest ich tak mało, że łatwo i szybko można je wyplewić, więc lepiej nie stosować maty ogrodniczej, a zostawić gołą ziemię, która w kilka tygodni porośnie mchem. A po dwóch, trzech latach ziemia może wyglądać jak na zdjęciu powyżej (oczywiście mech nie urośnie w miejscu bardzo suchym, np pod dachem).
Można posadzić rośliny bardzo podobne do mchu, lub bardzo niskie okrywowe, które jednocześnie są cieniolubne.
- karmnik ościsty
- żagwin (w cieniu słabo kwitnie)
- bluszczyk kurdybanek
- irga zagęszczona
W miejscach bardziej nasłonecznionych można posadzić kostrzewę zieloną lub siną.
W tym zakątku chodzi o to, żeby sprawić wrażenie wyspy na wodzie, lub chociaż małej rzeczki. Aby to się udało to trzeba kombinować z nierównościami terenu. Chodzi mi o to, że miejsce gdzie ma być żwirek (udawana woda) musi być niżej niż mech (udawany ląd). Trzeba przerzucić trochę ziemi z jednego miejsca na drugie, uformować góry i doliny, wystarczy niewielka różnica wysokości i efekt będzie powalający.
Największym kosztem założenia takiego ogrodu są kamienie, które mogą stanowić nawet ponad połowę całych kosztów. W okolicach Poznania, leży mnóstwo kamieni przy drogach na miedzach, jednak sam koszt transportu przewyższa nieraz cenę kamieni w centrach ogrodniczych. Można próbować z betonowymi kostkami, jednak to są "prawie" kamienie.
Oczywiście do stylu basuje bambus. U nas zimuje na przykład Pseudosasa japonica. Dorasta do 2m wysokości, pędy sa wieloletnie i co roku rosną 20cm. Liście przemarzają, ale nie odpadają, dlatego na wiosnę warto je usunąć, bo wyglądają bardzo nieestetycznie. Bez problemu rośnie w słońcu i w cieniu. Strasznie sie rozrasta rozłogami i szybko tworzy zarośla, więc najlepiej jest posadzić go w donicy do ziemi, albo w jakiejś innej barierze.
Sosna, kostrzewa i bardzo drogie kamienie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.