Cis ma wiele zastosowań ponieważ ma taki kształt jaki mu nadasz. Rośnie bardzo powoli, więc i formowanie trwa dość długo, za to gdy forma jest gotowa nie trzeba jej zbyt często poprawiać. Bez przycinania cis rośnie krzaczasto i nieregularnie, nie ma zbyt modnego kształtu, za to idealnie nadaje się na kule, na żywopłoty i inne rzeźby.
O co chodzi z tymi roślinami do formowania i na żywopłoty?
Dlaczego jedne się nadają a inne nie? To jest bardzo prosta zasada, tu chodzi o światło, jedne rośliny wolą rosnąc w cieniu, inne w słońcu, a jeszcze innym to wisi gdzie rosną (np irgi). U roślin światłolubnych jeśli pojedyncza gałązka będzie zacieniona inną gałązką to wyłysieje, bo ma za mało światła. Rośliny światłolubne zawsze będą rzadkie gdy się je posadzi w cieniu. Na przykład wszystkie świerki są światłożądne, nawet jeśli na zewnątrz są gęste to jest to tylko cienka warstwa gałązek z igłami, w środku są gołe badyle - nie da się tego formować, bo jak przytniesz to zostawisz same gołe badyle.
No a cieniolubna gałązka zostawi swoje liście gdy znajdzie się w cieniu innej gałązki, dlatego takie rośliny są zawsze gęste, Gęstość jest potrzebna do formowania, a cis jest super-gęsty. Są rośliny cieniolubne, które posadzone w słońcu cierpią poparzenia (dąbrówka rozłogowa), ale jest mało takich roślin, większość cieniolubnych daje sobie świetnie radę w słońcu. Już pomijam teraz kwestię wilgotności podłoża, bo to tematy na osobne posty, a miało być o cisie.
Jakie formy z cisa? - Każde. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Oto kilka przykładów cisowych żywopłotów, które pokazują jak równiutko można to przyciąć:
I jeszcze kilka żywopłotów trochę mniej idealnych, za to ciekawie wykorzystanych w ogrodzie
Można też trochę bardziej finezyjnie, na zdjęciu poniżej żywopłot kilkusetletni:
Można zrobić żywopłot z oknem
albo z bramą
Postaci ludzkie, zwierzęta i inne cuda raczej są robione z bukszpana, jakoś mało jest z cisa
tu kostki za zmianę cis i bukszpan:
cis jest oczywiście zimozielony
jakieś ludki się znalazły :)
jeszcze na koniec bonsai i kilkusetletni cisior (w Polsce najstarsze cisy sa zdecydowanie mniejsze)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.