środa, 2 września 2015

Drzewo przy domu


Wielu ludzi boi się sadzić drzewo blisko domu z wielu powodów. Większość obaw jest bezpodstawna. Duże drzewo blisko domu to prawie same zalety. Podczas przygotowywania terenu pod budowę domu najlepiej zostawić tak dużo dużych drzew jak to tylko możliwe. Jeśli dom już wybudowany to nie bójcie się posadzić nowego drzewka, które szybko urośnie. Ogród bez drzew staje się upalną patelnią, na której nie da się odpocząć. Oczywiście duże drzewo nie może rosnąć bliżej domu niż 4 metry i to jeszcze zależy od gatunku.

Po pierwsze, chyba najczęstsza obawą jest strach o fundamenty domu. Czy drzewo swoimi korzeniami rozsadzi fundamenty? No to ja odpowiadam: nie rozsadzi. Szczególnie przy domach, które mają szeroki okap dachu ziemia dookoła domu jest sucha. Korzenie nie rosną w suchej ziemi, zawsze najbardziej rozwijają się tam gdzie im najlepiej odpowiada, a  ziemię wyschniętą na wiór to lubią tylko kaktusy. Po za tym fundamenty domów są po prosu na tyle solidne, że żadne drzewo nie da im rady. U mnie rosną cztery duże świerki w odległości 3m od ścian domu i nic się nie dzieje od 20 lat.

Druga obawa to cień. I w tym trzeba zachować równowagę. Domek w lesie zawsze będzie ciemny i ponury. Nie sadźmy drzew przy oknach na północnej ścianie domu. Najlepiej jest kiedy drzewo rośnie przy ścianie na której jest mało okien. Czasem w domu jest duży pokój z tylko jednym oknem, ono nie może  być zasłonięte! jednak jeśli wokół domu nie ma ani jednego drzewa to otacza nas tylko nagrzany beton.

Dla ludzi przerażające są również spadające gałęzie, w ogóle całe drzewo może się przewrócić na dom. Takie rzeczy mogą się zdarzyć w kilku przypadkach. Gdy budując dom obetniemy korzenie blisko pnia to drzewo traci równowagę. Gdy sadzimy drzewko z doniczki i ma ono pozwijane korzenie dookoła to powinniśmy je rozprostować w różne strony, inaczej będą rosły krzywo i drzewo będzie niestabilne. Co kilka lat suche i chore gałęzie powinny być wycięte przez fachowca, bo mogą się odłamywać.

Wiele osób obawia się tez nadmiaru pracy, bo trzeba sprzątać liście. A akurat jest to lżejsza praca niż odśnieżanie, lub wyrywanie chwastów. W dodatku, liście są najlepszym kompostem. Większy problem jest gdy liście zapychają rynnę i trzeba je wyciągać. jednak jest to mała cena za wszystkie walory drzew.


WALORY DRZEW

Walor pierwszy: dekoracyjność i malowniczość. Drzewo zawsze wygląda pięknie, nawet w zimie. Dla mnie osobiście bardzo ważne są wrażenia estetyczne, poprawiają mój nastrój i dzięki temu zmieniają codzienność. Brzydkie widoki są dołujące, nie mogłabym, żyć z widokiem na śmietnik, wpadłabym w depresję. Drzewa są bardzo dekoracyjne zawsze.

Walor drugi: cień. W przyrodzie jest to tak idealnie urządzone, że mamy pory roku, więc najwięcej cieniodajnych liści jest wtedy gdy jest za dużo słońca, a gdy słońca jest za mało to liści nie ma. Gdy w ogrodzie nie ma drzew a akurat panuje upalne lato, to większość dni trzeba spędzić w domu, bo na dworze nie się gdzie schować. A jak wspaniale jest usiąść w cieniu drzewa!

Walor trzeci: Świetnie udają się imprezy pod drzewem, bo można na jego gałęziach zawiesić lampiony i mieć światło do gry w karty.




Walor czwarty: drzewa owocowe dają darmowe, pyszne owoce w dużych ilościach. Szczególnie dobrze wyglądają w formie palmety.











Małe drzewka mogą rosnąc naprawdę blisko domu i nic złego się nikomu nie stanie, oto kilka przykładów pokazujących jak pięknie może wyglądać otoczenie domu.









I TROCHĘ WIĘKSZYCH DRZEW W BLISKIEJ ODLEGŁOŚCI OD BUDYNKÓW









PALMETY Z DRZEW OWOCOWYCH










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.