środa, 2 września 2015

Drzewo przy domu


Wielu ludzi boi się sadzić drzewo blisko domu z wielu powodów. Większość obaw jest bezpodstawna. Duże drzewo blisko domu to prawie same zalety. Podczas przygotowywania terenu pod budowę domu najlepiej zostawić tak dużo dużych drzew jak to tylko możliwe. Jeśli dom już wybudowany to nie bójcie się posadzić nowego drzewka, które szybko urośnie. Ogród bez drzew staje się upalną patelnią, na której nie da się odpocząć. Oczywiście duże drzewo nie może rosnąć bliżej domu niż 4 metry i to jeszcze zależy od gatunku.

Po pierwsze, chyba najczęstsza obawą jest strach o fundamenty domu. Czy drzewo swoimi korzeniami rozsadzi fundamenty? No to ja odpowiadam: nie rozsadzi. Szczególnie przy domach, które mają szeroki okap dachu ziemia dookoła domu jest sucha. Korzenie nie rosną w suchej ziemi, zawsze najbardziej rozwijają się tam gdzie im najlepiej odpowiada, a  ziemię wyschniętą na wiór to lubią tylko kaktusy. Po za tym fundamenty domów są po prosu na tyle solidne, że żadne drzewo nie da im rady. U mnie rosną cztery duże świerki w odległości 3m od ścian domu i nic się nie dzieje od 20 lat.

Druga obawa to cień. I w tym trzeba zachować równowagę. Domek w lesie zawsze będzie ciemny i ponury. Nie sadźmy drzew przy oknach na północnej ścianie domu. Najlepiej jest kiedy drzewo rośnie przy ścianie na której jest mało okien. Czasem w domu jest duży pokój z tylko jednym oknem, ono nie może  być zasłonięte! jednak jeśli wokół domu nie ma ani jednego drzewa to otacza nas tylko nagrzany beton.

Dla ludzi przerażające są również spadające gałęzie, w ogóle całe drzewo może się przewrócić na dom. Takie rzeczy mogą się zdarzyć w kilku przypadkach. Gdy budując dom obetniemy korzenie blisko pnia to drzewo traci równowagę. Gdy sadzimy drzewko z doniczki i ma ono pozwijane korzenie dookoła to powinniśmy je rozprostować w różne strony, inaczej będą rosły krzywo i drzewo będzie niestabilne. Co kilka lat suche i chore gałęzie powinny być wycięte przez fachowca, bo mogą się odłamywać.

Wiele osób obawia się tez nadmiaru pracy, bo trzeba sprzątać liście. A akurat jest to lżejsza praca niż odśnieżanie, lub wyrywanie chwastów. W dodatku, liście są najlepszym kompostem. Większy problem jest gdy liście zapychają rynnę i trzeba je wyciągać. jednak jest to mała cena za wszystkie walory drzew.


WALORY DRZEW

Walor pierwszy: dekoracyjność i malowniczość. Drzewo zawsze wygląda pięknie, nawet w zimie. Dla mnie osobiście bardzo ważne są wrażenia estetyczne, poprawiają mój nastrój i dzięki temu zmieniają codzienność. Brzydkie widoki są dołujące, nie mogłabym, żyć z widokiem na śmietnik, wpadłabym w depresję. Drzewa są bardzo dekoracyjne zawsze.

Walor drugi: cień. W przyrodzie jest to tak idealnie urządzone, że mamy pory roku, więc najwięcej cieniodajnych liści jest wtedy gdy jest za dużo słońca, a gdy słońca jest za mało to liści nie ma. Gdy w ogrodzie nie ma drzew a akurat panuje upalne lato, to większość dni trzeba spędzić w domu, bo na dworze nie się gdzie schować. A jak wspaniale jest usiąść w cieniu drzewa!

Walor trzeci: Świetnie udają się imprezy pod drzewem, bo można na jego gałęziach zawiesić lampiony i mieć światło do gry w karty.




Walor czwarty: drzewa owocowe dają darmowe, pyszne owoce w dużych ilościach. Szczególnie dobrze wyglądają w formie palmety.











Małe drzewka mogą rosnąc naprawdę blisko domu i nic złego się nikomu nie stanie, oto kilka przykładów pokazujących jak pięknie może wyglądać otoczenie domu.









I TROCHĘ WIĘKSZYCH DRZEW W BLISKIEJ ODLEGŁOŚCI OD BUDYNKÓW









PALMETY Z DRZEW OWOCOWYCH










niedziela, 30 sierpnia 2015

Tajemniczy Bluszcz




Bluszcz to świetna roślina wielofunkcyjna. Jej najbardziej popularne zastosowanie to jako pnącze na brzydkich ścianach, gdzie świetnie się spisuje. Wiele osób zapomina, że bluszcz przyczepia sie do ściany tylko korzeniami, które wrastają w tynk, cegłę lub inną strukturę ściany, dlatego bluszcz najszybciej urośnie na ścianach zacienionych gdzie dłużej utrzymuje się wilgoć. Czasem korzenie bluszczowe mogą kruszyć zewnętrzną warstwę ściany, dlatego nie radziłabym go sadzić w pobliżu nowych budynków. Totalną pomyłką jest stworzenie kraty dla tego pnącza, lub sadzenie go przy ogrodzeniu z nadzieją że będzie się piął po nim. Bluszcz nie wytwarza wąsów czepnych ani się nie owija. W takiej sytuacji może się piąć jedynie po drewnianej kracie, jeśli ta nie jest zbyt mocno lakierowana, wtedy wrośnie w drewno, oczywiście tylko w zacienionym miejscu.

Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Jednak trzeba pilnować żeby nie wspinał się na drzewa, bo może zadusić dolne gałęzie. Oraz trzeba przycinać pędy wychodzące na chodniki. Bluszcz tez świetnie pasuje do kompozycji wieloletnich w donicach. W każdym przypadku sprawia, że w ogrodzie panuje bardziej tajemnicza atmosfera.




BLUSZCZ ZASŁANIAJĄCY ŚCIANY






BLUSZCZ JAKO ROŚLINA OKRYWOWA





BLUSZCZ W DONICY






JAKO ROŚLINA POKOJOWA






BLUSZCZ DODAJĄCY TAJEMNICZOŚĆ



Z BLUSZCZA TEZ DA SIĘ ZROBIĆ BONSAI






środa, 26 sierpnia 2015

Ogród bez podlewania


Czyli taki ogród, który jest super odporny na suszę, nie wymaga żadnego systemu nawadniającego. Można powiedzieć, że taki ogród jest ekologiczny bo bardzo oszczędza zużycie wody. I na pewno jest ekonomiczny. Jednak nie wszystkim przypadnie do gustu, choćby dlatego, że taki ogród nie przewiduje trawnika, więc większe obszary dość ciężko jest zagospodarować. Z drzew polecanych do takiego ogrodu to przede wszystkim sosna, która najlepiej komponuje się wśród ozdobnych traw. Taki ogród - same sosny + sucholubne trawy - wytrzyma nawet największe susze w naszym klimacie, musiało by przyjść drastyczne załamanie klimatu na pustynny, żeby zniszczyć takie obsadzenie.







Oto kilka prostych zasad jak odróżniać rośliny sucholubne od wilgociolubnych:

  • ZREDUKOWANE LIŚCIE, wszystkie rośliny iglaste lepiej wytrzymują suszę od liściastych, jest to spowodowane parowaniem wody z blaszki liściowej (powierzchnia parowania jest duża), najbardziej sucholubna roślina liściasta potrzebuje więcej wody niż najbardziej wilgociolubna iglasta, pomijam tu sekwoje i cypryśniki, bo ich igły są prawie jak liście. Do tej grupy pasuje tamaryszek.
  • SREBRNE WŁOCHATE LIŚCIE, włoski na liściach, które wyglądają trochę jak futerko ograniczają parowanie wody, więc wszystkie rośliny z takimi liśćmi lepiej znoszą braki wody, np: oliwnik.
  • GROMADZENIE WODY W LIŚCIACH, część roślin ma liście pełne wody, np: rojniki i rozchodniki, dzięki zapasom wody świetnie wytrzymują suszę.

wiem, że to zdjęcie już było, ale chyba najlepiej ze wszystkich obrazuje ten temat :)
Wśród drzew i krzewów iglastych najbardziej odporne na suszę są sosny i jałowce. Wydaje się to może trochę nudne, ale naprawdę można te rośliny pięknie skomponować, co widać na zdjęciach. Większe obszary można obsadzać płożącym jałowcem zamiast trawnikiem. Bardzo dobrze wyglądają ozdobne trawy wyrastające prosto ze żwiru, trochę jak wydmy nadmorskie. Zamiast rabat kwiatowych można pięknie ułożyć ozdobne kamienie a wśród nich posadzić rojniki i rozchodniki. 

Oliwniki to jedne z najbardziej sucholubnych drzew liściastych,
dobrze komponują się z kostrzewą i lawendą
Wszystkie wymienione rośliny wymagają dużego nasłonecznienia, w miejscu suchym i zacienionym nic nie będzie rosło, lub będzie bardo zmarniałe, lepiej w takim miejscu ułożyć kompozycję z kamieni. jednak w miejscach zacienionych najczęściej gleba dłużej utrzymuje wilgoć i nie ma takiego problemu z suszą, im lepsza gleba tym większa jej zdolność do podsiąkania i magazynowania wody. Kompozycje z kamieni ułożone w cieniu prawdopodobnie szybko obrosną mchem, który doda im uroku.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej sucholubne rośliny świeżo po posadzeniu tez trzeba podlać, najlepiej podlewać przez dwa tygodnie od posadzenia, szczególnie gdy są upały. Biorąc pod uwagę całe życie ogrodu to jest to znikoma ilość podlewania.














KOMPOZYCJE Z ROJNIKÓW i innych sukulentów







SOSNA W OGRODZIE





TRAWY


Mietlica


Ostnica piórkowata


Kompozycja z ostnicy, werbeny, bylicy i perovskii



KOMPOZYCJE KAMIENNE






Oczywiście zapraszam do mojego sklepu na Allegro TUTAJ